Hotel Carpatia Bieszczadzki Gościniec

Bieszczady

smerek

Hotel CARPATIA Bieszczadzki Gościniec jest położony w zacisznej osadzie Smerek, w województwie podkarpackim, w powiecie leskim, w gminie Cisna.

Wieś położona jest 644 m n.p.m., przy ujściu potoku Smerek (dawniej Smrek) do Wetliny (dopływ Solinki). Nazwa wsi Smerek pochodzi od słowackiej nazwy świerka (smrek). W roku 1881 wieś liczyła 557 mieszkańców, własność większościowa należała do Adelajdy hr. Dawidów. Do roku 1947 miejscowa parafia należała do dekanatu baligrodzkiego, diecezji przemyskiej. Obecnie wieś graniczy ze Strzebowiskami oraz z Wetliną.

 

wetlinaWetlina

Wetlina znajduje się zaledwie 4km od Hotelu CARPATIA Bieszczadzki Gościniec. Jest to wieś położona nad potokiem Wetlina, na granicy Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego z Bieszczadzkim Parkiem Narodowym, przy drodze wojewódzkiej nr 897. Od 2003 roku w każde wakacje odbywa się Festiwal "Jazz w Starym Siole" (zazwyczaj ok. 6 koncertów w okresie wakacji), a od maja 2007 odbywa się festiwal muzyki reggae.

Szlaki turystyczne:

 ustrzykiUstrzyki Górne

Ustrzyki Górne (20km od Smereka) to wieś położona nad potokiem Wołosatym w Bieszczadach w pobliżu skrzyżowania dróg wojewódzkich nr 896 i 897. Wieś jest siedzibą sołectwa Ustrzyki Górne, w którego skład wchodzi również miejscowość Wołosate. Znajduje się tu rzymskokatolicki kościół parafialny pw. Świętej Anny (1985). Ustrzyki Górne stanowią dobrą bazę dla turystyki pieszej. Zimą oferują dobre warunki narciarskie. W okolicy znajdują się najwyższe szczyty polskich Bieszczadów: Połonina Caryńska (1297 m.), Wielka Rawka (1304 m.) oraz Tarnica (1346 m.). W centrum Bieszczadzkiego Parku Narodowego znajduje się wyciąg orczykowy.

Szlaki turystyczne: źródło: pl.wikipedia.org

komanczaKomańcza

Komańcza położona jest w południowo-wschodniej Polsce, w województwie Podkarpackim, na pograniczu Beskidu Niskiego i Bieszczadów, od południa natomiast graniczy ze Słowacją.

Wieś ulokowała się w kotlinie potoku Osławica oraz Barbarka. Otaczają ją zalesione szczyty o wysokości około 700 m.n.p.m. Ze względu na walory przyrodnicze oraz występujące tu wody mineralne ma ona szansę stać się ważnym ośrodkiem turystyczno-uzdrowiskowym. Sprzyja temu również sieć ciekawych szlaków turystycznych, przepiękne krajobrazy, bogactwo flory i fauny, oraz zabytki sakralne.

Dodatkowo położenie Komańczy przy linii kolejowej Zagórz - Łupków sprawia, że wielu turystów właśnie tutaj rozpoczyna swoją przygodę z Bieszczadami. Stąd prowadzi droga w kierunku Cisnej czy Wetliny. Tutaj też rozpoczyna się bieszczadzki odcinek "Głównego Szlaku Beskidzkiego".

źródło: www.polskieszlaki.pl/komancza

polanczykPolańczyk

Wieś uzdrowiskowa w województwie Podkarpackim, położona malowniczo na zachodnim brzegu Jeziora Solińskiego. Przez okoliczne wzgórza przebiega zielony szlak turystyczny prowadzący z Leska do góry Krysowa na granicy Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Polańczyk ma bogata bazę leczniczą oraz jest bieszczadzkim centrum sportów wodnych.

źródło: mapofpoland.pl/polanczyk

cisnaCisna

Miejscowość Cisna położona jest przy skrzyżowaniu trasy Sanok - Ustrzyki Górne, Dukla - Ustrzyki Dolne. Położenie przy tak kluczowym węźle komunikacyjnym, pobliska główna stacja kolejki wąskotorowej oraz przebiegające przez Cisną atrakcyjne szlaki turystyczne sprzyja zainteresowaniu turystów tą miejscowością.

W Cisnej bywał Aleksander Fredro, w pamiętniku "Trzy po trzy" opisał podróż z Chyrowa przez Lesko do Cisnej. Bywali tu również Wincenty Pol i Zygmunt Kaczkowski.

Obecnie Cisna jest ośrodkiem ruchu turystycznego w Bieszczadach z licznymi sklepami, pensjonatami i lokalami gastronomicznymi.

źródło: www.mapofpoland.pl/cisna

solinaJezioro Solińskie i Solina

Popularnie zwane też Zalewem Solińskim, powstało po wybudowaniu zapory w Solinie-Zabrodziu w wyniku spiętrzenia wód Sanu i Solinki. Zapora powstała w 1968 roku, ma 664 metry długości i 82 metry wysokości. Jest ona najwyższą zaporą w Polsce. Przed podjęciem budowy zapory, a także w trakcie trwania prac przesiedlono ludzi z 185 gospodarstw, pod woda znalazło się 11 wsi.

Głębokość średnia jeziora wynosi około 25 metrów, długość linii brzegowej wynosi 160 km, pojemność całkowita wynosi 500 mln m3. Pod względem pojemności jest to największe sztuczne jezioro w Polsce.

źródło: www.ptycho.city.net.pl/solina