Hotel Carpatia Bieszczadzki Gościniec

Przyroda

 

Bieszczady to góry należące do łańcucha Karpat Wschodnich, rozciągają się na terytorium trzech państw – Polski, Słowacji i Ukrainy.

Babie Lato w Bieszczadach

Polska część Bieszczadów obejmuje obszar od Przełęczy Łupkowskiej na zachodzie aż po Przełęcz Użocką na wschodzie. Najwyższym szczytem po polskiej stronie jest Tarnica (1346 m n.p.m.). Największą bieszczadzką rzeką jest San, do której dopływają liczne rzeczki i potoczki z całego regionu. Z kolei jeziora Solińskie i Myczkowskie są największymi sztucznie utworzonymi akwenami.

W 1973 roku został utworzony Bieszczadzki Park Narodowy. Początkowo jego powierzchnia obejmowała zaledwie 5.587 ha. Obecnie jest to trzeci największy park narodowy w Polsce, stanowiący obszar 27.064 ha. Od 1992 roku Bieszczadzki Park Narodowy współtworzy Międzynarodowy Rezerwat Biosfery „Karpaty Wschodnie”.

Bieszczady charakteryzuje klimat górski. Późnym latem i wczesną jesienią, dzięki dużym napływom powietrza polarno-kontynentalnego, jest tutaj przeważnie słoneczna pogoda, która sprawia, że właśnie ten czas w Bieszczadach jest uważany za najbardziej malowniczy. Z kolei w maju dość często utrzymuje się jeszcze arktyczne powietrze. Najzimniejszym miesiącem w Bieszczadach jest luty, natomiast najcieplejszym (ale też najbardziej deszczowym) – lipiec.

Jedną z najbardziej rozpoznawalnych cech Bieszczadów jest zalesienie tych terenów. Przykładowo, w gminach Cisna i Lutowiska lasy stanowią około 80% zajmowanej powierzchni. Najczęściej można natknąć się w nich na buki, i to właśnie te drzewa przybierają najpiękniejsze barwy jesienią.

Bogatą faunę w Bieszczadach reprezentuje blisko 230 gatunków kręgowców, z których wiele objętych jest ścisłą ochroną między innymi: niedźwiedzie brunatne, wilki, rysie, żbiki, żubry, łosie, bobry, bociany czarne, orliki, węże Eskulapa, żmije zygzakowate czy salamandry plamiste.

Wycieczki

Wszystkim chętnym na bliższe spotkania z naturą, a w szczególności Naszym Małym Gościom, gorąco polecamy wycieczkę do Mini ZOO – Leśnego Zwierzyńca w Lisznej koło Cisnej. Można tu zobaczyć między innymi jelenie, daniele, muflony, dziki, szopy, jenoty, nutrie, fretki, susły, króliki, świnki morskie, gęsi gęgawe, gęsi bernikle, kaczki krzyżówki, kaczki szmaragdowe, kaczki czubate, bażanty, przepiórki. Stale przybywają też kolejne zwierzęta. Na miejscu można nabyć pamiątki, a nawet karmę dla zwierząt. Dzieci do lat siedmiu zwiedzają Mini ZOO bezpłatnie.

Z pewnością warto również wybrać się do Nadleśnictwa Stuposiany, gdzie atrakcją jest Pokazowa Zagroda Żubrów w Mucznem, której budowę sfinansowano ze środków unijnych i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Uroczystość oficjalnego otwarcia Zagrody dla turystów odbyła się w 2012 roku. Jednak podkreślić należy, że początki hodowli żubra w Nadleśnictwie Stuposiany sięgają pół wieku wstecz, kiedy to powstała pierwsza aklimatyzacyjna zagroda tego gatunku. Dzięki tym działaniom możemy mówić obecnie o najliczniejszej górskiej populacji żubra. Pokazowa Zagroda otwarta jest dla turystów codziennie w godzinach od 9.00 do 19.00. Zwiedzającym udostępniono specjalnie przygotowane tarasy widokowe, które cieszą się ogromną popularnością w sezonie letnim. Wstęp jest bezpłatny.

Kolejną atrakcją może okazać się Muzeum Przyrodniczo - Łowieckie KNIEJA w Nowosiółkach (przy trasie z Cisnej do Hoczwi przez Baligród), powstałe w 2002 roku. W Muzeum można zobaczyć wyjątkowe trofea łowieckie, takie jak upolowane na Syberii prahistoryczne zwierzę, przypominające kangura, zwane „kabarga". Ponadto zainteresowanie wzbudza pochodzący z syberyjskiej tajgi niedźwiedź brunatny, symbol Karpackich Parków Krajobrazowych – jeleń karpacki, czy też poroże renifera z Laponii. Na ekspozycji zaprezentowano również poroża jelenia karpackiego i sarny europejskiej w kolejnych stadiach rozwojowych. Gratką dla myśliwych może okazać się fakt, że poroża karpackich jeleni są nie tylko słynne w Europie, ale też doceniono je na międzynarodowych wystawach, gdzie zdobywały złote medale i wyróżnienia. Muzeum otwarte jest w sezonie letnim (tj. od 1 maja do 30 września) w godzinach od 8.00 do 19.00, zaś w poza sezonem letnim w godzinach od 9.00 do 17.00. Wstęp jest płatny dla osób dorosłych (6 zł) oraz dla dzieci powyżej 5 lat i młodzieży do lat 18 (4 zł).